Zgłoszenia zewnętrzne
informacja dotycząca zgłoszenia zewnętrznego przekazywana Burmistrzowi Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928) organ publiczny, którym jest Burmistrz Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński z siedzibą 87-220 Radzyń Chełmiński, Plac Towarzystwa Jaszczurczego 9, wdrożył procedurę zgłoszeń zewnętrznych.
Wyżej wymieniona ustawa w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17, Dz. Urz. UE L 347 z 20.10.2020, str. 1, Dz. Urz. UE L 265 z 12.10.2022, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 150 z 09.06.2023, str. 40).
Procedura, o której mowa powyżej została wdrożona w Urzędzie, zarządzeniem Nr 113/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński z dnia 23 grudnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia zewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń naruszeń prawa oraz podejmowania działań następczych przez Burmistrza Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński.
Procedura w § 3 określa obszar zgłaszania naruszeń prawa Burmistrza Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński, rozumianych jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
-
korupcji;
-
zamówień publicznych;
-
usług, produktów i rynków finansowych;
-
przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
-
bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
-
bezpieczeństwa transportu;
-
ochrony środowiska;
-
ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
-
bezpieczeństwa żywności i pasz;
-
zdrowia i dobrostanu zwierząt;
-
zdrowia publicznego;
-
ochrony konsumentów;
-
ochrony prywatności i danych osobowych;
-
bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
-
interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
-
rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
-
konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.
-
Zgłoszenie może dotyczyć uzasadnionego podejrzenia dotyczącego zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w podmiocie prawnym - należy przez to rozumieć podmiot prywatny lub podmiot publiczny, o których mowa w art. 2 pkt 10 wyżej wskazanej ustawy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, lub pracodawcę, jeżeli nie są podmiotami publicznymi oraz podmioty wskazane w art. 3 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1524).
Zgłoszenie sygnalista może dokonać anonimowo albo przekazując swoje dane osobowe oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie, niezbędne do identyfikacji tych osób oraz podając adres do kontaktu z sygnalistą.
Sygnalista może dokonać zgłoszenia w następujących formach (kanały zgłoszenia):
1. w formie pisemnej: w postaci papierowej (przesyłka pocztowa) na adres do korespondencji: Urząd Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim, Plac Towarzystwa Jaszczurczego 9, 87-220 Radzyń Chełmiński, z dopiskiem „sygnalista”, właściwa koperta zawierająca zgłoszenie powinna znajdować się w kopercie zewnętrznej, na której znajduje się adres;
2. w formie ustnej: podczas bezpośredniego spotkania z sygnalistą, zorganizowanego w terminie 14 dni od otrzymania wniosku o taką formę zgłoszenia.
Warunki objęcia sygnalisty ochroną:
Wprowadza się bezwzględny zakaz podejmowania działań odwetowych, prób lub gróźb zastosowania takich działań wobec sygnalisty, który dokonał zgłoszenia albo ujawnienia publicznego, zgodnie z procedurą i ustawą.
Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach ustawy, od chwili dokonania zgłoszenia.
Podejmowanie jakichkolwiek działań o charakterze represyjnym, dyskryminacyjnym lub innego rodzaju niesprawiedliwe traktowanie wobec sygnalisty, będą traktowane jako naruszenie procedury i mogą skutkować odpowiedzialnością porządkową lub rozwiązaniem umowy, która łączy osobę podejmującą działania odwetowe z podmiotem prawnym.
Ochrona Sygnalistów jest zapewniona poprzez:
-
ochronę tożsamości, chyba że organ otrzyma od sygnalisty wyraźną zgodę na ujawnienie danych;
-
jeżeli zgłoszenie dotyczy innych osób, organ zapewni także ochronę poufności ich tożsamości;
-
udział w procesie rozpatrywania zgłoszenia bezstronnych osób, które zostały zobligowane do zachowania poufności, także po ustaniu stosunku pracy lub zakończeniu współpracy;
-
zapewnienie, że dostęp do danych sygnalisty oraz dokumentacji związanej
ze zgłoszeniem, będą miały tylko uprawnione osoby, które zostały przeszkolone
w zakresie zapewnienia ochrony sygnalistów; -
ochronę przed działaniami odwetowymi, w tym groźbami przed takimi działaniami,
w związku z dokonanym zgłoszeniem.
Na żądanie sygnalisty organ właściwy do podjęcia działań następczych wyda w terminie miesiąca od jego otrzymania, zaświadczenie potwierdzające, że sygnalista podlega ochronie przed działaniami odwetowymi przewidzianej w ustawie.
W przypadku podjęcia wobec sygnalisty działań odwetowych, sygnalista ma prawo do odszkodowania, w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego lub prawo do zadośćuczynienia.
Osobą upoważnioną do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów jest Piotr Mazur – inspektor ochrony danych.
drukuj (Zgłoszenia zewnętrzne)
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Burmistrz Maciej Góraldata wytworzenia: 2024-12-23
- opublikował: Damian Grubichdata publikacji: 2024-12-31 08:25